چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم و محیطی همگون بسازیم؟

قواعد کاربرد رنگ و اصول طراحی داخلی و دکوراسیون و سبک شناسی همه و همه در پاسخ به این سوال که چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم، کاربرد دارند. توجه به برخی نکات مهم و اساسی که در این مقاله به آن پرداخته ایم، راهگشای مشکل در انتخاب رنگ مبل برای تمام افراد است.

کدام رنگ مناسب مبلمان ماست

افراد هنگام انتخاب مبلمان، ممکن است از خود بپرسند که چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم. این روزها تنوع و گوناگونی بسیاری در بازار مبلمان به چشم می‌خورد. پس آگاهی از نکاتی در خصوص انتخاب رنگ مناسب مبلمان در هنگام خرید ، امری ضروری است.

در انتخاب رنگ مبلمان عوامل بسیاری دخیل هستند. با مطالعه ی مواردی که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت و با رعایت هر یک از این موارد و نیز سنجیدن هر یک از آنها با شرایط محیط و امکانات خود، شما می توانید راهنمای مناسبی جهت انتخاب مناسب ‌ترین رنگ مبلمان برای منزل خود داشته باشید و دیگر به هنگام انتخاب رنگ مناسب مبلمانتان، دچار تردید و سردرگمی نخواهید شد. اما در نهایت اینکه چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم کاملا به سلیقه و علاقه مندی ما بستگی دارد چرا که کسی که در نهایت قرار است به شکل و رنگ این مبلمان علاقمند باشد و برای سال ها از آن استفاده نماید خود ما هستیم.

عوامل موثر بر انتخاب رنگ مبلمان

سبک چیدمان و سبک زندگی، رنگ فرش های زیر و اطراف مبل، رنگ دکوراسیون و ابعاد اتاقی که مبلمان در آن قرار می‌گیرد از عوامل موثر بر اینکه چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم هستند.

  • سبک دکوراسیون و سبک زندگی: در ابتدا باید به سلیقه و سبک منزل خود کاملا آگاه باشید. منزل شما به چه سبکی نزدیک است؟ مدرن یا کلاسیک و سنتی؟ 
همچنین بخوانید:  دنیای زیبای میز جلو مبلی و میز عسلی

چنانچه چیدمان و رنگ دیگر لوازم و دکوراسیون منزلتان، سنتی و یا نزدیک به سنتی است و خودتان نیز به این سبک علاقمندید، از مبلمان با رنگ های قرمز و قهوه ایی و یا رنگ های خنثی همچون کرم و طوسی استفاده کنید. ترکیب این دسته از رنگ ها در کنار وسایل و و دکوراسیون، چشم نواز و زیبا خواهند بود.

بالعکس، اگر منزلتان به سبک مدرن و با لوازم و چیدمان مدرن طراحی شده است، تضاد رنگی و یا استفاده از رنگ های خنثی برای مبلمان، راه گشا است. رنگ های متضاد همچون قرمز و آبی و سفید و سیاه و رنگ های خنثی همچون خاکی و بژ و خاکستری.

انتخاب رنگ مبلمان در سبک کلاسیک

 

  • سبک زندگی: شیوه ی زندگی و نیز در نظر گرفتن شرایط زندگی، یکی از عواملی است که بر انتخاب رنگ مبلمان تاثیر دارد. به این صورت که برای مثال کسانی که کودک، سالمند و یا حیوانات خانگی در منزل دارند بهتر است رنگ های تیره و یا رنگ های اصطلاحا چرک تاب که کثیفی را کمتر نشان می دهند برای مبلمان شان استفاده کنند. انتخاب مبلمان با رنگ تیره یا چرک تاب گزینه ایی مناسب برای افراد شاغل و کسانی که امکان تمیز نمودن مبلمان را به طور دائم ندارند نیز هست.

قابلیت رنگ های خنثی

منظور از رنگ خنثی رنگی است که مکملش به آن افزوده شده است. رنگ های خنثی می توانند مناسب با هر فضا و هماهنگ با هر سبکی باشند. این رنگ ها به سادگی با لوازم دیگر منزل هماهنگ می شوند. از نمونه رنگ های خنثی، خاکستری، کرم و بژ هستند. چنانچه جزو افرادی هستید که متناوبا ست مبلمان تان را تغییر نمی دهید و چندین سال آن را نگه می دارید، بهتر است از رنگ های خنثی در مبلمان تان بهره ببرید چرا که این رنگ ها، در طی زمان، چشم را خسته نمی کنند و قابلیت مهمشان این است که با هر رنگی ست می شوند.

همچنین بخوانید:  مزایای خرید مبلمان از صنایع چوبی آنلاین

یک اصل کلی در انتخاب رنگ برای مبلمان وجود دارد و آن اصل این است که مبلمان می تواند متضاد با سایر رنگ‌های اتاق و یا مکمل آنها باشد. در صورتی که متضاد باشد، مبل جلوه گری بیشتری خواهد داشت و در صورتی که مکمل باشد، باعث ایجاد هارمونی و هماهنگی می شود.

در ادامه ی پاسخ به این سوال که چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر ایده ی شما برای انتخاب رنگ مبلمان تان، هماهنگی مبل با رنگ دیوارها است، باید بدانید که با رنگ آمیزی و تغییر رنگ دیوارها مجبور به تغییر رنگ مبلمان تان خواهید شد. پس این ایده را کنار بگذارید و به سمت انتخاب مبلمان با رنگ خنثی برگردید چرا که این رنگ، در عین به روز بودن، مکمل بسیار خوبی برای سایر رنگ های دکوراسیون شماست

استفاده از رنگ های خنثی در سبک مدرن

 

متراژ فضا، محل قرار گیری مبل و رنگ فرش ها

چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم و متراژ چه تاثیری بر این امر دارد؟ پاسخ آن است که مساحت و متراژ فضای منزل شما از عوامل تعیین کننده ی رنگ مبل است. چنانچه فضای شما کوچک و جمع و جور است بهتر است از مبلمان با رنگ روشن و پارچه های کم طرح استفاده کنید تا فضا، بزرگتر و دلبازتر به نظر برسد. نکته ی دیگر نیز استفاده از لوازم و مبلمان کم تعداد تر و ظریف تر است که بر این موضوع تاثیر به سزایی دارد.

اگر فضا بیش از حد بزرگ است و ناهمگونی بین لوازم منزل و متراژ وجود دارد به سراغ مبلمان با رنگ های تیره مثل نارنجی ِ تیره و ابعاد بزرگ و پر طمطراق بروید. این انتخاب، فضای خالی و بزرگ محیط تان را به خوبی پر می کند.

همچنین بخوانید:  چوب درخت گردو-ویژگی ها و استفاده

مورد مهم دیگر در انتخاب رنگ درست برای مبلمان، محل قرار گرفتن مبل است. برای مثال اگر منزل تان نور گیر است و محل قرار گرفتن مبل، در زیر یا نزدیک پنجره است و نور به طور مستقیم بر سطح مبلمان می تابد، بهتر است رنگ های روشن را جزو گزینه های منتخب خود قرار دهید چرا که تابش نور خورشید بر سطح پارچه به مرور باعث رنگ پریدگی آن می گردد. و یا اگر مبلمان در نزدیکی درب حمام یا قسمت های رطوبی منزل مثل نزدیک لوله های آب قرار می گیرد، بهتر است پارچه ها با رنگ و جنسی انتخاب شوند که رطوبت بر ظاهر آن ها تاثیر نگذارد.

اما چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم و تاثیر رنگ فرش بر مبلمان چیست؟ در واقع، رنگ مبلمان باید با رنگ فرش های زیر و اطراف خودش، سنخیت داشته باشد. این سخن به این معنی نیست که مبل و فرش باید دقیقا همرنگ انتخاب شوند. بلکه رعایت هارمونی و حفظ تناسب رنگی بین مبل و فرش و رعایت نکات مهم در مورد رنگ های مکمل و رنگ های خنثی و متضاد، کفایت می کند.

چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم

دیدگاه شما

نوشته‌های تازه
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.