نحوه ی شستشوی مبلمان در منزل؛ نکات و راه حل ها

 

از بین بردن کثیفی یا لک از روی مبلمان منزل، راه کار های خاصی دارد و اگر درست و اصولی انجام بپذیرد، می تواند مبلمان شما را مثل روز اول، عاری از لک و کثیفی نماید. در این مقاله به بررسی نکات کلیدی شستشوی مبلمان در منزل می پردازیم و شما را با روش های پاک کردن انواع لک از روی پارچه های مبل، آشنا می نماییم


چگونه در منزل مبلمان را بشوییم و لکه بری کنیم؟

نحوه ی شستشوی مبلمان در منزل و داشتن اطلاعات در مورد نحوه ی پاک کردن انواع لکه ها از روی مبلمان، موضوعی است که همه ی ما علی الخصوص بانوان، لازم است در موردش بدانیم.

چطور می توانیم مبلمان را در منزل بشوییم و لکه را از بین ببریم؟ این سوالی است که ممکن است بسیاری از ما با آن مواجه شده  باشیم. زمانی که مبلمان کثیف یا لک می شوند، باید بتوانید به شکلی آن ها را تمیز کنید که اثر لک روی مبلمان باقی نمانده و به پارچه ی مبل آسیبی نرسد.

گاهی اوقات، لکه ها به نوعی هستند که حتما باید از متخصصین شستشوی مبلمان که دستگاه ها و محلول های شستشوی حرفه ایی دارند کمک بگیرید، ولی گاهی نیز امکان پاک کردن لکه ها توسط خودتان وجود دارد. در این بخش در خصوص انواع لکه ها و نحوه ی شستشوی مبلمان در منزل به تفصیل سخن می گوییم. 

از بین بردن انواع لک از روی مبلمان در خانه

مواردی که پیش از شستشوی مبلمان در منزل باید رعایت شوند:

  • در ابتدا برای شستشوی مبلمان در منزل، مبل را به خوبی جاروبرقی بکشید. تمام درزها و روی پارچه ی مبل را با دقت و حوصله جارو بکشید و پرز ها و مو و ذرات گرد و غبار را از تار و پود پارچه بیرون بیاورید. سپس با استفاده از  یک پرزگیر، تمام کرک ها و پرزهای اضافه را نیز جمع کنید. این کار باعث می شود هنگام شستشو، پرزها، به لایه درزها و تارو پود پارچه ی مبل نفوذ پیدا نکرده و شستشوی مبلمان در منزل آسان تر گردد.
  • کاتالوگی بر روی بعضی مبل ها هنگام خرید وجود دارد که مواد شوینده ی مجاز برای شستشو، به اختصار با حروف انگلیسی در آن مشخص شده است. برای مثال W نشانه ی شستشو توسط آب است. S نشانه ی پاک کردن پارچه توسط شوینده های خشک بدون استفاده از آب است. WS شستشو با شوینده ها همراه با آب، O مجوز شستشو فقط با آب سرد و X مجوز تمیز کردن مبل ها تنها به کمک جارو یا برس است.
همچنین بخوانید:  چوب درخت گردو-ویژگی ها و استفاده

به کمک این علایم اختصاری که در کاتالوگ مبلمان خریداری شده وجود دارد، می توانید در خصوص نوع شوینده ایی که برای شستشوی مبلمان در منزل مجاز به استفاده از آن هستید اطلاعات کسب کنید. چنان چه چنین کاتالوگی در دست ندارید باید با احتیاط بیشتری شستشوی مبلمان را انجام دهید و بسیار مراقب باشید که به مبلمان صدمه نزنید. در ابتدا، بخش کوچکی از الیاف مبل را آغشته به مواد شوینده کنید، چند دقیقه درنگ کنید و سپس اگر مشکلی برای پارچه ی مبل پیش نیامد، در وسعت بیشتری شستشو را ادامه دهید.

شستشو و لکه بری مبلمان در منزل

استفاده از مواد طبیعی؛ روشی امن

استفاده از مواد طبیعی در شستشوی مبلمان در منزل، روشی است که به کمک آن به پارچه ی مبلمان تان آسیب وارد نخواهد کرد چرا که موادی مثل سرکه، آب، جوش شیرین و … طبیعی هستند و با اینکه خاصیت پاک کنندگی و لکه بری دارند در عین حال به الیاف صدمه وارد نمی کنند.

  • شستشوی مبلمان در منزل با استفاده از جوش شیرین: کمی جوش شیرین را به صورت خشک روی لکه بریزید و حدود 15 دقیقه مکث نمایید. سپس برای پاک کردن آن یک اسفنج مرطوب شده با آب ولرم بردارید و به آرامی روی محل لکه بمالید تا جایی که جوش شیرین را به طور کامل پاک شود. اگر لکه ‌های ایجاد شده زیاد یا قدیمی هستند، می توانید بعد از پاک کردن با جوش شیرین، از اسفنج و کف صابون استفاده کنید و قسمت لک شده ی روی مبل را مجددا پاک کنید. در پایان حتما با دستمال خشک به خوبی مبل را خشک نمایید.
  • ترکیب جوش شیرین و سرکه در شستشوی مبل: محلول جوش شیرین و سرکه محلولی موثر در شستشوی مبلمان در منزل با استفاده از مواد طبیعی است. روش به کار بردن این محلول به این صورت است که باید محلول را بر روی لکه و یا قسمت‌های کثیف مبل بریزید و اجازه دهید که بین 4 الی 24 ساعت بر روی قسمت‌های کثیف باقی بماند. سپس مبل را با دقت جاروبرقی بکشید.
همچنین بخوانید:  چند ترفند نگهداری از مبل چرمی و نکات تمیز کردن آن

پاک کردن انواع لکه ها با ساختار مختلف:

  1. لکه خون: جهت پاک کردن لکه خون از روی پارچه ی مبل می توانید از محلول نشاسته با آب و یا محلول جوش شیرین با سرکه استفاده کنید. توجه داشته باشید که از پارچه ی میکروفایبر استفاده کنید. پارچه را روی سطح نمالید که لکه پخش شود بلکه مکررا پارچه را روی سطح بگذارید و بردارید تا لکه پاک شود

از بین بردن لک چربی از روی مبلمان در منزل

  1. لکه چربی: دو روش برای پاک کردن لک چربی از روی پارچه ی مبلمان وجود دارد. در روش اول باید یک تکه کاغذ روی قسمت لکه شده با چربی گذاشته و سپس اتوی داغ را روی کاغذ قرار دهید. با این روش، لک چربی جذب کاغذ می شود. و در روش دوم می توانید از محلول نمک و الکل استفاده کنید و آن را روی قسمت لک دار اسپری کنید. توجه داشته باشید که این محلول ممکن است به الیاف حساس پارچه های طبیعی، مثل پشم یا ابریشم آسیب برساند. بنابراین از این محلول با احتیاط بیشتری استفاده نمایید.
  2. لکه خودکار یا جوهر: لکه بری و شستشوی مبلمان در منزل گاهی شامل لکه ی خودکار یا جوهر نیز می شود به خصوص اگر در منزل کودک یا فرزند محصل داشته باشید احتمالا به این مشکل زیاد بر خورده اید. برای از بین بردن لک جوهر یا خودکار با مواد طبیعی، ابتدا قسمت لک دار شده را مرطوب کنید و سپس روی آن مقداری نمک بریزید. کمی مکث نمایید و پس از آن، با دستمال خشک پاک کنید.
همچنین بخوانید:  چگونه مبل را با کوسن تزیین کنیم و تاثیر آن بر زیبایی دکوراسیون چیست؟

استفاده از شوینده های شیمیایی و شستشوی مبلمان در منزل

امروزه مواد شیمیایی بسیاری در بازار وجود دارند که بعضی از آنها اختصاصا جهت استفاده بر روی مبل تولید شده اند. مایع ظرفشویی، انواع پودر های البسه و اسپری های پاک کننده ی چند منظوره نیز گاهی ممکن است جهت شستشوی مبلمان در منزل استفاده شوند اما توجه به این نکته ضروری است که استفاده از مواد شوینده ی شیمیایی در شستشوی پارچه ی مبلمان می تواند کاری بسیار پر ریسک باشد و منجر به آسیب به بافت یا رنگ پارچه ی مبلمان شما گردد. بنابراین در استفاده از مواد شیمیایی در شستشوی مبلمان در منزل، باید بسیار محتاط باشید.

دیدگاه شما

نوشته‌های تازه
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.