ایده های طراحی در ست مبل با فرش

اهمیت ست مبل با فرش و هماهنگی اجزا

زمانی که در طراحی و چیدمان دکوراسیون صحبت از ست مبل با فرش و انتخاب رنگ و طرح و ایجاد هماهنگی با اجزای دیگر دکوراسیون می شود، گزینه های مختلفی پیش روی ماست که می توانند در انتخاب ما را گیج کنند. ولی چنانچه ما با اصول اولیه ی هماهنگ کردن مبلمان با فرش و دیگر وسایل آشنا باشیم، می توانیم یک انتخاب درست و اصولی و زیبا داشته باشیم. تکنیک های بسیار متنوعی وجود دارند که می توانند در انجام پروسه ی ست مبل با فرش، یاریگر ما باشند. در پروسه ی ست مبل با فرش، به رنگ چهار وسیله در منزل باید توجه کرد؛ رنگ پرده، رنگ کاغذ دیواری یا دیوارها، رنگ مبل و رنگ فرش ها.

همان طور که در مبحث چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم مطرح شد، مبلمان مناسب برای سبک مدرن، مبلمان رنگی هستند. پس برای ست مبل با فرش، پیشنهاد ما استفاده از فرش با زمینه ی روشن از طیف رنگی است که با رنگ مبلمان تان هماهنگی داشته باشد. مثلا چنانچه در کف منزل، پارکت چوبی نصب گردیده و سبک مبلمان شما نیز، به سبک کلاسیک و در تم رنگی قهوه ایی است، توصیه ی ما استفاده از فرش هایی با زمینه ی لاکی است، چرا که زیبایی دو چندان در طراحی ایجاد می کند. و یا برای مثال چنانچه به سبک سلطنتی و لوازم پر طمطراق اشرافی و دکوراسیون در این سبک با رنگ طلایی تمایل دارید، پیشنهاد ما خرید مبل سلطنتی در تم رنگی قرمز یا زرشکی و استفاده از فرش کرم رنگ است. این چینش رنگی، برای چنین سبکی بسیار مناسب و زیباست.

همچنین بخوانید:  چگونه مبل را با کوسن تزیین کنیم و تاثیر آن بر زیبایی دکوراسیون چیست؟

به این دلیل که ایجاد هماهنگی و پیروی از الگوهای مشخص رنگی برای این چهار وسیله ی اصلی در دیزاین، یعنی فرش و مبلمان و پرده و دیوارها، کار نسبتا آسانی است و نیاز به کمی آگاهی در خصوص اصول دیزاین دارد، در ادامه ی این مطلب، چندین ایده و پیشنهاد در این خصوص داریم که مطالعه ی آن ها خالی از لطف نیست.

تکنیک های ست مبل با فرش

مبلمان کلاسیک چوبی را با فرش های ساده ست کنید

اگر به سراغ مبلمان و طراحی داخلی به سبک کلاسیک برای منزل تان رفته اید و علاقمند این نوع از دکوراسیون داخلی هستید، باید توجه داشته باشید که سبک کلاسیک عموما سبک ساده ایی محسوب نمی شود. در واقع در دکوراسیون به سبک کلاسیک، معمولا از منبت کاری بر روی چوب مبلمان و میز و صندلی های ناهار خوری، جهت جلوه گری بیشتر ِ این شیوه ی طراحیِ اصیل، بهره برده می شود. در استفاده از لوازم دکوری و تزیینی نیز به همین منوال است و می توان گفت که دکوراسیون در سبک کلاسیک، شلوغ است. بنابراین پیشنهاد طراحان داخلی، برای چنین فضایی جهت انتخاب فرش، فرش هایی ساده با طرح و گل های کمتر است که حس شلوغی مضاعف را به فضا القا نکند. رنگ های منتخب برای فرش در این دسته بندی، رنگ های لاکی، کرم، قهوه ایی و گردویی است. ست مبل با فرش، در کل بهتر است در یک تم رنگی انجام شود.

طیف رنگی در دکوراسیون به سبک مدرن

بهتر است که در ست کردن مبلمان با فرش به سراغ سادگی بروید و در دکوراسیون مدرن از طیف گسترده ی رنگی استفاده کنید. تعدد رنگی در مبلمان و سبک مدرن بسیار زیباست ولی بهتر است رنگ زیاد و طرح زیاد همزمان مورد استفاده قرار نگیرد. مثلا سعی کنید مبل مدرن با طرح گل دار و رنگارنگ نخرید و فقط به رنگارنگ بودن آن اکتفا کنید. برای مثال، کاناپه ی آبی یا مبل تکی سبز انتخاب کنید ولی به سراغ مدل حاشیه دار یا گلدار نروید. سپس فرش را با رنگ های تیره در نظر گرفته با مبل تان ست کنید. یا مثلا چنانچه فرش تان سبز تیره رنگ همراه با گل های قرمز است، می توان کوسن ها را نیز سبز تیره با گل های قرمز ست کرد. در جمع بندی کلی می توان گفت که در دکوراسیون مدرن، مبلمان رنگارنگ ولی بدون طرح مد نظر است. توجه داشته باشید که یکی از رنگ های مبلمان در طرح و نقش های فرش تان وجود داشته باشد.

همچنین بخوانید:  معرفی 8تا از بهترین مبل های جهان در سال 2021

هماهنگی مبلمان و فرش در دکوراسیون کلاسیک

رنگ های طلایی در دکوراسیون های سلطنتی

دکور کردن و ست مبل با فرش برای سبک سلطنتی، نیازمند توجه و دقت بیشتری است چرا که در این سبک، با کمک لوازم تزیینی و دکوری متفاوت و عموما پر تجمل، به طراحی می پردازیم و ایجاد هماهنگی بین اجزا نیاز به دقت و جزیی نگری بیشتری دارد. مبلمان مجلل سلطنتی معمولا پر از اشکال لمسه دوزی شده و نگینی هستند، دسته و تاج های طلایی دارند و پر طمطراق ساخته می شوند. این دسته از مبلمان برای دیده شدن و به چشم آمدن، به این شکل طراحی می شوند. بنابراین، انتخاب فرش با طرح و رنگ مناسب، به نوعی که چشم گیر بودن این مبلمان را از بین نبرد، جزو موارد پر اهمیت محسوب می شود. پیشنهاد ما در این مجموعه جهت القای حس اشرافی و فضای سلطنتی، استفاده از فرش هایی به رنگ سفید یا کرم روشن در کنار مبلمان سلطنتی سرمه ایی، مشکی و یا قرمز است که دسته ها و تاج های طلایی در آن تعبیه شده باشند. بهره بردن از اکسسوری های طلایی یا نقره ایی نیز در دکوراسیون سبک سلطنتی بسیار پرکاربرد می باشد.

مهمترین نکات ست مبل با فرش

چنان که پیش تر بیان شد در ست مبل با فرش، عوامل دیگری به جز رنگ مبل و فرش دخیل هستند. رنگ پرده ها و یا کاغذ دیواری یا دیوار جزو این عوامل هستند. پرده به عنوان یک جز مهم که بعد از دیوارها، مساحت زیادی از پس زمینه ی فضای منزل را تحت پوشش قرار می دهد، باید به رنگی انتخاب شود که ست کردنش با مبلمان و فرش کار سختی نباشد. ایده ی بهتر، ست کردن رنگ کوسن ها با فرش و پرده ها است چرا که هارمونی خوبی ایجاد میکند. برای مثال چنانچه مبلمان قرمز لاکی، فرش سفید و پرده ها هم با تم رنگی سفید انتخاب شده اند، کوسن های مبل را با طرح و نقش سفید صدفی یا اکلیلی در نظر بگیرید.

همچنین بخوانید:  چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم و محیطی همگون بسازیم؟

هماهنگی پرده و مبلمان و فرش و دیوارها در طراحی منزل

مورد استفاده ی فرش های اصیل ایرانی دستباف یا قیمتی، در دکوراسیون روستیک و کلاسیک است. طراحی در چنین فضاهایی باید به این شکل باشد که فرش ها خودشان را در محیط نشان دهند.

دیدگاه شما

نوشته‌های تازه
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.