تاریخچه مبل در جهان از آغاز تا کنون

مروری بر تاریخچه ی مبل در جهان، نکات جالب و آموزنده ایی در بر دارد. آگاهی از زمان پیدایش اولیه ی مبل در تاریخ بشریت و چگونگی روند تغییر آن از قرون گذشته تا به امروز، اهمیت وجود مبلمان در منازل را به عنوان یک کالای ضروری، نشان می دهد.

همه چیز در خصوص پیدایش مبلمان

دانستن تاریخچه مبل در جهان، از این رو اهمیت دارد که در دنیای امروز، مبلمان و کاناپه اهمیت بسیاری دارند و می توان گفت که عضو جدا نشدنی از لوازم هر خانه محسوب می شوند. ممکن است بسیاری از ما کنجکاو باشیم که بدانیم تاریخچه ی پیدایش این وسیله از چه زمانی بوده است و موارد استفاده و کاربرد آن چگونه بوده است. امروزه مبلمان تنها یک وسیله ی معمولی در خانه نیست بلکه میتوان گفت که کاناپه و مبلمان به نمادی از خانه ی صمیمی، امن و آرام تبدیل شده است بنابراین دانستن تاریخچه ی استفاده از این وسیله ی مهم در خانه، خالی از لطف نیست.

در این مقاله به تاریخچه ی مبل در جهان و هر آنچه پیرامون آن است می پردازیم.

در گذشته زمانی که افراد در اطراف یک رهبر جمع می شدند، نماد تشخیص آن رهبر از دیگر افراد و نیز نشانه ی برتری وی، مبل یا صندلی او بود که بر روی آن می نشست و حتی با خود حمل می کرد. این صندلی یا مبل ها، که با سمبل های بسیار و به شکل مقدس مآبانه تزیین می شدند، پس از مرگ رهبر در کنار دیگر وسایلش، با او دفن می شدند.

در توضیح تاریخچه مبل در جهان آمده است که پیدایش اولیه ی مبلمان، مرتبط به عصر آنتیک و تمدن مصر است و بسیاری از آثار باستانی که کشف شده و تا این دوره سالم مانده اند از آرامگاه فرعون بیرون آمده اند.

همچنین بخوانید:  هر آنچه درباره ی انتخاب پارچه مناسب برای مبل باید بدانیم

مبلمان در قرون وسطی و قرن 16 و 17 میلادی

مبلمان در قرون وسطی بیش از پیش متنوع تر از عصر پیشین خود، ساخته شده است. استفاده از مبلمان در آن زمان به این شکل بوده است که اغلب آن ها در اختیار رهبران و حاکمان بوده. مردم عادی در خانه هایشان مجاز به استفاده از این وسیله بودند ولی در حضور فرمانروایان شان و در مراسم مختلف اجازه ی این کار را نداشتند. 

تاریخچه مبل در جهان در قرون وسطی

شواهد به دست آمده حاکی از آن است که اتاق نشیمن به شکل امروزی در خانه ی مردم در قرون وسطی وجود نداشته و تنها یک اتاق وجود داشته که نیمکت های چوبی زاویه دار در آن تعبیه می شده. این نیمکت ها در اطراف آتش قرار می گرفته و تمامی اعضا خانواده گرد آن جمع می شدند. 

در تاریخچه مبل در جهان آمده است که با شروع عصر رنسانس، هنر رونق گرفت چرا که دارایی های جدیدی از سمت شرق آسیا به کشورهای اروپایی وارد شده بود. این ثروت در اروپا در راه هنر خرج می شد. داشتن مبلمان در این دوره نشانه ای از تمکن مالی بود چرا که مبلمان کالایی بسیار گران قیمت بود. طرح و ساختار چوب مبل ها با شکوه و اغلب طلایی بودند و تزیینات گل و گیاه بر روی آن ها انجام می شد و فقط متمولین توانایی خرید آن ها را داشتند. این در حالی است که مردم عادی عصر رنسانس غالبا بر روی زمین می نشستند و می خوابیدند. استفاده از مواد نرم و پوشاندن سطح مبل ها با پارچه و پوست حیوانات به منظور به وجود آوردن یک نشیمن نرم برای مبلمان در این دوره انجام شد.

همچنین بخوانید:  چوب درخت راش - ویژگی ها و استفاده

در دوره ی پس از رنسانس، تحولی در بنیاد سبک های دوره ی قبل پیش آمد و سبک های ملایم تر با تزیینات ساده تر، جای تجملات افراطی را گرفت و سادگی بیشتر جایگاه پیدا کرد. ابعاد تغییر، از هنر به تمام لایه های اجتماع و زندگی مردم وارد شد و نمود آن ساخته شدن خانه های شهری کوچک با تزیینات مینیمال بود. سبک روکوکو که سبکی معروف در هنر است در این دوره رونق گرفت.

مبلمان در دوره ی نئوکلاسیک، عصر هنر و صنعت و مدرنیسم

از قرن هجدهم به بعد و در عصر نئوکلاسیک، مبلمان نئوکلاسیک گسترش پیدا کرد. جالب اینجاست که ساختار مبلمان این دوره در دهه‌ های بعدی نیز حفظ شد و حتی امروزه پس از گذشت قرن ها هنوز این سبک‌ مورد استفاده قرار می گیرد. 

مبلمان در دوره ی نئوکلاسیک

با شروع انقلاب های متعدد در اروپا و آغاز عصر هنر و صنعت و همگام با تحت تاثیر قرار گرفتن اوضاع اقتصادی، هنر مبلمان از رونق افتاد و مبل سازان اجبارا به ساخت طرح های ساده و کم هزینه روی آوردند تا بتوانند محصولات خود را بفروشند. به مرور پس از انقلاب صنعتی، ازدیاد قشر کارگر در شهرها و همچنین تمایل به تولید انبوه باعث شد که جهشی بزرگ در صنعت مبلمان سازی اتفاق بیفتد و مبلمان، ارزان و در دسترس شود. نتیجه ی این دوره ی مهم در تاریخچه مبل در جهان، مبلمان هایی با تزیینات بسیار ساده و ترکیب چوب و فلز بود.

جنبشی که در اوایل قرن بیست میلادی اتفاق افتاد جنبش مدرنیسم بود که نتیجه ی آن در هنر و صنعت، ظهور ِ نوآوری، اصالت و سادگی در محصولات تولیدی از جمله مبلمان بود. استفاده از تکنولوژی، تخته سه لا، فایبرگلاس، فلزات، پارچه های زیبا و تزیین شده در ساخت مبلمان، همه و همه در این دوره آغاز شد و شکل گرفت به طوری که تداوم آن در مبلمان سازی امروز نیز نمود مشخصی دارد. 

همچنین بخوانید:  چگونه رنگ مناسب مبلمان را انتخاب کنیم و محیطی همگون بسازیم؟

جالب است بدانید صندلی ماساژ در اواخر قرن بیستم روانه ی بازار شد و نیز در اواخر قرن بیستم بود که برای اولین بار در بریتانیا فقیر و غنی مبلمان را با شکل و کاربرد امروزی به خانه های خود وارد نمودند. در واقع می توان گفت که قرن بیست میلادی قرن استفاده از تکنولوژی های نوین و نقطه ی آغاز صنعت ساخت مبلمان در جهان به شکل مدرن امروزی است.

پس از پرداختن به تاریخچه مبل در جهان، باید به این نکته اشاره کنیم که خوشبختانه ما در عصری زندگی می کنیم که مبلمان دیگر وسیله ایی تجملاتی محسوب نمی شود و جزو نیازهای اساسی هر خانه ایی به شمار می رود چرا که با پیشرفت علم، مفید بودن و ضرورت استفاده از مبل و صندلی برای انسان از لحاظ پزشکی، ثابت شده است و این امر نشان دهنده ی این است که مبل کالایی لوکس نیست.

مبلمان کلاسیک امروزی

صنعت مبلمان در کشور ما از حدود 50 سال پیش دستخوش پیشرفت ها و تغییرات شگرفی شد. صنعتگران حوزه ی مبلمان حرکت رو به رشدی را آغاز کرده اند که نتیجه ی آن تولید انواع مبلمان با کیفیت و زیبا، مطابق با استانداردهای جهانی در کشور است.

دیدگاه شما

نوشته‌های تازه
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.